خانه / روح / غم و اندوه

غم و اندوه

عوامل

۱-گناه ،مخصوصا ظلم.۲- شکست در زندگی. ۳- از دست دادن نعمتها. ۴- نداشتن رابطه ی معنوی با خداوند. ۵- بیماری جسمی و روحی.   6- شکرگذار نبودن.

  7- نا امیدی    8- عادت به موسیقی.    9- جهل. ۱۰- حرص ، طمع و دوستی دنیا.۱۱- توکل نداشتن.     12- غضب کردن بی مورد به کسانی که ضرری ندارند.    13- بی هدفی ، بی برنامگیو در حالت رکود زندگی کردن. ۱۴- خواب دم صبح.    15- پرخوری.  16- اعتیاد به مواد مخدر وقرصهای مسکن.  17- با افسر دگان همنشینی کردن.  18 – خوردن مال حرام.۱۹- خود خواهی. ۲۰- بی کاری و تنبلی.  21- افراط در خندیدن. ۲۲- ورزش نکردن .

عواقب

۱-انزوا و گوشه گیری    2- ناتندرستی و مریضی    3- دست نیافتن به آرزوها  4- خود کشی  

راههای درمان

۱-به طور کلی انسانهایی که دین یا رابطه ی معنوی با خداوند ندارند، یا حتی در این موارد ضعیف هستند ،به طور ناخود آگاه در زندگی دچار افسردگی ،غم واندوه میشوند. چون انسان به طور فطری و ذاتی خداجوست، وقتی از او فاصله می گیرد دچارخلاء روحی شده ،افسرده میشود.

۲-چون فطرت انسان پاک است و با هر گناهی مغایرت دارد، پس انسان وقتی گناهی انجام میدهد،روحش ملول  و دچار غم و اندوه میشود ، پس توبه کردن از گناهان وجبران آنها در شادی روح مؤثر است.

۳-هرکسی که راضی به رضای الهی ودر همه حالات شکرگذار خداوند باشد، به راحتی زندگی می کند. زیرا میداند همه ی کارها ی خداوند از روی حکمت واوبه صلاح خلق داناست.

۴-باید انسان ریشه ی غم ، اندوه وافسردگی خود را بیابد و آن را برطرف سازد.

۵-فراموشی گذشته باعث رفع غم و اندوه میشود.

۶-آگاهی به اینکه غم و غصه چیزی را عوض نمی کند و انسان به مرادش نمی رسد، فقط آسیب جسمی و روحی به انسان میزند و باعث میشود که انسان در رفع غم و اندوه خود بکوشد.

۷-شستن سر وشستن دست و صورت با سدر ۸- شستن لباسها با دست ۹- انگور خوردن ۱۰- قرآن خواندن.۱۱- زیاد گفتن ذکر( لاحَولَ وَلا قُوَهَ اِلا بِا للهِ) 
۱۲- بر نعمت بسیار شادی نکردن ، ( تا به گناه آلوده نشود ) و فقط شکر گذاری کردن  13- پناه بردن به خدا و طلب رفع حزن ۱۴- پاکسازی مزاج ، خصو صا خوردن پاکسازی سودا ، حجامت عام و حجامت سر در رفع افسر دگی بسیار مفید است.

گفتن ذکر ( یا واجِد ) و( استَغفُر الله ) در رفع غم بسیار موثرمی باشد .

 

 

غم خوردن جایز وممدوح

·      فقط غم و اندوه در هنگام پشیمانی از گناه و امور معنوی جایز است

خداوند دانش، غم دیـن خـورد
نه بر باد رفتی سحر گاه و شام

 

 

که دنیا به هر حال نیز بگذرد
سریـر سلیمـان علیـه السلام

 

 

همانگونه که غم و غصه ازبیماریهای روحی محسوب می شود،بی تفاوت بودن هم از بیماریهای روحی بسیار بد تر، بشمار می رود.  بد ترین روش درمان بیماری غم و اندوه،سرگرم کردن مُبتلا به امورلغو و طنز می باشد، البته این بدان معنا نیست که مزاح ایراد دارد ، بلکه مزاح و شوخیِ بدونِ مفسده، نمک زندگی است ولی افراط در خوردن نمک  حتما مُضر است .

یکی از روشهای بسیار موثر در درمان غم و اندوه، نگاه کردن به آسمان و دیدن عظمت آسمان در شب می باشد . همچنین کار کردن از بزرگترین تفریح ها و عامل بسیاری از افسردگیها بی کاری و تنبلی است .

·      هرگز از یاد من غافل مباش، در غیر این صورت در قلبت نیازمندی ،در تنت رنجوری

در سینه ات غم و غصه ودرزندگیت سختی قرار میدهم.                                                                                                              &n
bsp;                                    ( حدیث قُدسی)

غم و غصه بدن را ذوب میکند،بیماری جسم می آورد و قلب را هم گرفتار کسالت و مرض مینماید.                                                                         ( پیغمبر اکرم )

غم و اندوه خود عامل سودا ، و افزایش سودا خود عامل غم و اندوه است

درباره ی

همچنین ببینید

نظر اندیشمندان غربی برای عبادت و نماز

بسم الله الرحمن الرحیم نظر اندیشمندان غربی برای عبادت و نماز برخی از دانش پژوهان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *