خانه / روح / تنبلی

تنبلی

عوامل

۱-بلغمی شدن مزاج وغلظت خون     ۲- تربیت   ۳- وراثت   ۴- بی غیرتی   ۵- بی اهمیت بو‍‍ دن همه چیز     ۶- مُفت خوری    ۷- تکبر 

  ۸- نداشتن هدف  ۹- لجبازی   ۱۰- وابستگی زیاد به دیگران ۱۱- ضعف و سستی بدن     ۱۲- اهمال کردن در کارها  ۱۳- فکر وخیال زیاد   ۱۴-نا امیدی، افسردگی و راضی نبودن از زندگی   ۱۵- رفاه زیاد    ۱۶- خستگی زیاد هم روحی هم جسمی   ۱۷-ایمان نداشتن به آخرت

عواقب

۱-خشم خداوند     ۲- ناراحتی و نارضایتی مردم خصوصا اطرافیان .    ۳ -نرسیدن به اهداف.         ۴-طردشدن واز چشم افتادن         ۵- مریضی جسمی      ۶- مریضی روحی     ۷- اعتیاد        ۸- نفوذ راحت و سریع شیطان      ۹- کم شدن عقل      ۱۰- افزایش جهل      ۱۱  – به فساد کشیده شدن       ۱۲- فقر         ۱۳- ظلم           ۱۴- دزدی و دروغ

راههای درمان

۱-اگر منشا آن مشکلات جسمی باشد که با درمان آن شخص  زرنگ و پر تحرک و فعال می شود                  ۲ -انتخاب هدفی ارزشمند در زندگی

۳- داشتن علاقه و شور و عشق به زندگی ، عشق به انسان انرژی می دهد تا حرکت کند

۴-تنبلی جزء گناهان کبیره است واگر انسان به تنبلی به چشم گناه نگاه کند که خشم خداوند را در پی دارد از آن بیزار شده و فعال و زرنگ می شود.

۵- انسان تنبل چون هدفی در زندگی ندارد بیشتر در حالت رکود زندگی می کند یا در حالت خواب و خمودگی به سر می برد پس مطمئنا به دنبال علم هم نمی رود پس از عقل و هوشش به درستی استفاده نمی کند باعث رکود فکری و عقلی او می شود و این نعمت الهی را در وجود خود حرام و نابود می سازد.

۶- انسان وقتی می میرد و به خاک سپرده می شود از او سؤال می کنند عمرت را در چه راهی صرف کردی ؟ که اگر عمرش را به بطالت گذرانده و هدر داده است  عذاب خواهد شد و اگر از فرصتهای زندگی استفاده مفید برده نجات می یابد.

۷- داشتن برنامه ریزی در زندگی انسان را ازبلا تکلیفی در آورده و مانع هدر رفتن عمر می شود.

۸- انسانی که زیاد فکر و خیال می کند و دائما در رؤیا به سر می برد اکثر ساعات عمرش را به بطالت می گذراند .پس تمرکز دادن به افکار ورفع افکار مزاحم به انسان انگیزه میدهد تا بیشتر به فعالیت بپردازد تا بنشیند و با خیالپردازی عمر خود را تباه سازد.

۹- هر انسانی باید برای خود تنبیهی در نظر بگیرد که اگر در کارهایش اهمال کرد و سستی نمود خود را از مثلا از فلان چیز محروم سازد و حتما هم بدان عمل کند باعث می شود کم کم این بیماری از او رفع شود.

۱۰- سحر خیزی و نماز شب خواندن به انسان شور و نشاط و انرژی مضاعف میدهد تا بتواند راحت تر و بدون اتلاف وقت به کارها وهدفهایش برسد و خود سحر خیزی انسان را هدفمند می سازد.

۱۱- انسان می تواند با داشتن تفریحات سالم و مفید مثل ورزش کردن و….. بدن را از رخوت وتنبلی بیرون آورد سرحال و بانشاط وفعال گردد.

۱۲- تن دادن به کارهای سخت باعث می شود توان جسمی و حتی روحی و صبر انسان بالا رود و تن انسان به کار عادت کند.

۱۳- زیر بار مسئولیت رفتن و مقید بودن به انجام آن انسان را از تنبلی دور می کند .

۱۴- تقویت ایمان ،انسان مؤمن که به آخرت ایمان دارد مدام در صدد آن است که از تمام لحظات زندگی استفاده مفید کند تا بتواند توشه ای برای آخرتش فراهم آورد،زیرا انسان وقت زیادی در این دنیا ندارد و فرصتش زود تمام می شود.

۱۵- انسانی که در رفاه زندگی می کند باید بداند همیشه اوضاع  این طور نمی ماند ،شاید خداوند رفاه را از او برداشت و او مجبور شد برای گذران زندگی کار کند و زحمت بکشد و چون جسمش به کار عادت ندارد سختی زیادی را از لحاظ جسمی و روحی باید تحمل کند و چه بسا از پس کار بر نیاید و زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده و خدا می داند چه عواقبی در پی دارد،پس انسان چه پولدار باشد و چه فقیر باید کار کند و فعال باشد .

۱۶- کسانی که درس خواندن را بهانه کار نکردن خود می کنند باید بدانند شاگردان امام صادق(ع) در زمان درس خواندن کار هم می کردند اما در مدرسه علمی حنفیه محصل ها فقط درس می خواندند و لباس و غذای مجانی دریافت می کردند و نتیجه آن شد که در آن زمان شاگردان امام صادق علیه السلام همگی دانشمند بودند.

۱۷- تنبلی و بی عاری باعث فقر انسان و محتاج شدن او به دیگران می شود.

۱۸- تحقیقات نشان می دهد اکثر زنانی که به فساد و هرزگی کشیده شدند فقط عاملش تنبلی بوده است چون غیرت کار کردن ندارند و نمی خواهند خودشان را به سختی و زحمت بیندازند راه هرزگی را انتخاب می کنند.

۱۹- انسان اگر مخلص باشد و زندگیش برای رضای خدا باشد هیچ گاه رخوت و سستی وجودش را نمی گیرد و همیشه با شور و اشتیاق برای رضای خدا قدم بر می دارد و هرلحظه هر کاری که  از دستش بر بیاید انجام می دهد.

۲۰- بالاترین تفریح کار است کاری که انسان را به تکاپو بیندازد و خون را به جریان در آورد به بدن انسان نشاط و سر زندگی و به روح او آرامش می دهد و این خود بزرگترین تفریح است.

۲۱- انسانهای تنبل هیچ گاه جایی میان مردم در زمان حال ندارند و چون هیچ اقدام مفیدی برای جامعه و بشریت نمی کنند در میان آیندگان هم نامی برای خود باقی نمی گذارند و با مرگ جسمی ،روح و نام آنها هم می میرد.

۲۲-چه بسیار انسانهایی که متکبر و از خود راضیند و کار کردن را در شان خود نمی دانند و دیگران را مجبور به کار کردن می کنند و این خود ظلم بزرگی است.

ملعون است کسیکه کارش را به دوش دیگران می اندازد .تا حدی که کمک گرفتن در وضو که کسی آب برایش بریزد وضو راباطل می کند.

۲۳- هیچ کس برای تنبلی خود نمی تواند بهانه ای بیاورد زیرا خداوند خود فرموده است که بر هیچکس بیش از حد طاقتش مسئولیت نمی گذارم.

۲۴- اصولا انسانهای تنبل به خاطر حوصله نداشتن نماز هم نمی خوانند و در انجام امور عبادی بسیار کوتاهی می کنند و دنیا و آخرت خویش را تباه می سازند.

۲۵- خواندن نماز با دقت و با رعایت همه ی جوانب و شئون آن و دوری از سبک شمردن آن حوصله و صبر انسان را بالا می برد.

آری طریق دولت چالاکی است و چَستی

در روایت است که حضرت علی علیه السلام جواب سلام کسی را که بیکار نشسته بود را ندادند.

از دو خصلت تنبلی و بی حوصلگی بپرهیز که این دو مانع بهره گیری تو از دنیا و آخرت میشوند. سر بار مردم نباشید .

منفور ترین مردم نزد خدا کسی است که شب خواب و روز بیکار باشد.

امام صادق علیه السلام .

نفرین شده است ، نفرین شده است کسی که خانواده خود را با تأمین نکردن مخارج آنها خوار سازد. 

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم

همان ص ۴۴۸ باب ۱۵۰۱ ح ۷۴۲۶

درباره ی

همچنین ببینید

ایمان درمانی

بسم الله الرحمن الرحیم ایمان درمانی چیست? عشق و معرفت در نفس ربانی که نشئت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *